Reklam
Reklam
Endüstri 4.0 nedir ? Kaçırırsak ne olur (1)
Bekir Ataç

Endüstri 4.0 nedir ? Kaçırırsak ne olur (1)

Bu içerik 604 kez okundu.
Reklam

TÜSİAD bugün ( 17.09.2015 ), Yüksek istişare Konseyi toplantısı kapsamında, Endüstri 4.0’ın Türk sanayisi için potansiyel faydasını ortaya çıkaracak bir panel düzenleyecek.

 
IT, bulut teknolojileri, mobil iletişim ve e-ticaret konuları son yıllarda rekabet gücünü artırma yönündeki çabalarda öncelikli gündem maddeleri oldu. Bu gelişmelere ek olarak hızla gelişen sensör teknolojilerinin; “nesnelerin interneti” yoluyla birbirleriyle bağlantılı ve konuşabilen parçalar, ürünler, süreçler, fabrikalar, hatta firmaların ve bu bağlantılarla oluşacak büyük veri analizlerinin sunduğu fırsatların endüstriyel üretim süreçlerinin her alanına uygulanması tasarlanıyor.
 
Yeni bir sanayi devrimi
 
Bu dönüşüm, yeni bir sanayi devrimi niteliği taşıdığı için “Endüstri 4.0″ olarak adlandırılıyor. Gelişmiş ekonomilerin sahip oldukları bu teknolojileri geliştirerek sanayiye uygulamaları sonucunda büyük bir rekabet avantajı kazanacakları ortada. Yaşanan bu gelişmelerin yakından takip edilmesi ve Endüstri 4.0’ın sanayi sektörlerimize en hızlı ve uygun biçimde entegre edilmesine yönelik değerlendirmelerin zamanlı yapılması büyük önem taşıyor.
 
İlk 3 endüstriyel devrim makineleşme, elektrik ve BT’nin bir sonucuydu. Şimdi akıllı cihazların raflardaki yerini almasıyla 4. devrim şeklini alıyor. Bu yeni bir dijitallleşme, farkındalık ve otomasyon dalgasını getirecek ve üretim, tedarik zinciri ve lojistiği baştan icat edecek.
 
Bu, ürünlerin nasıl sipariş edildiğini, üretildiğini ve tüketildiğini temelden değiştirecek. Gelecekte şirketler makinelerini, depolama sistemlerini ve üretim tesislerini siber fiziksel sistemler içinde birleştirecek global ağlar oluşturacak. Akıllı makineler, depolama sistemleri ve üretim tesisleri özerk bir şekilde bilgi paylaşacak, aksiyonları başlatacak ve bağımsız olarak birbirlerini kontrol edecek. Bu, üretim, mühendislik, material kullanımı, tedarik zinciri ve ürün yaşam döngüsü yönetiminde yer alan endüstriyel süreçlerde temel gelişmelere yol açacak.
 
Akıllı fabrikalar üretime yeni bir yaklaşım getirdi. Akıllı ürünler benzersiz şekilde tanınabilir, yerleri her zaman belirlenebilir, kendi geçmişlerini, mevcut durumlarını ve alternatif rotaları bilirler. Gömülü üretim sistemleri fabrikalardaki ve şirketlerdeki iş süreçlerine dikey olarak, gerçek zamanlı olarak yönetilebilen dağınık değer zincirlerine yatay olarak bağlıdırlar-bir sipariş verildiği andan itibaren lojistik süreçler başlar.
 
Bu sunum endüstri 4.0’ın sahip olduğu muazzam potansiyeli anlatıyor: Akıllı fabrikalar bireysel müşteri gereksinimlerini nasıl karşılar ve bir kerelik ürünler dahi karlı bir şekilde nasıl üretilebilir?
 
 
1- Yüksek Rekabet Gücü: Almanya fabrika donanımı ve bunun için gerekli olan gömülü sistemlerde dünyanın lider ülkeleri arasındadır. Bu pozisyon yeni dönem için önemli başlangıç avantajı sunmaktadır. Makinenin internet ve artı güçlü ağlarla bezenmesi, işletmelerin daha verimli ve küresel anlamda daha da rekabetçi olmasını sağlayacaktır.
 
2- Esnek Üretim: Küresel rekabette önemli faktörler arasında değişikliklere verilebilecek reaksiyon, adaptasyon önemli yer tutmaktadır. Endüstri 4.0 ile şeffaflık sağlanacak ve dolayısıyla esnek ve hızlı reaksiyon yeteneği kazanılacaktır. Örneğin bir tedarikçi ürün sevkiyatında sorun yaşıyorsa otomatik olarak diğer tedarikçi devreye girecek ve sorun çıkmadan, zaman kaybı yaşanmadan üretim devam edecektir. Üretim prosesleri daha yalın ve belli coğrafi ortamlara bağımlılığı/bağımsızlığı optimize edilmiş şekilde dizayn edilecektir.
 
3- Özel Üretim: Eski sistemde üretim ve onun çeşitli aşamaları kesin çizgilerle belliyken gelecek dönemde enformasyon teknolojileri sayesinde, üretimden beklenen ani reaksiyonlar gösterilebilir hale gelecektir. Mesela bir ürünün mavi ya da kırmızı boyanması gerekiyorsa, makine bu ikisini de yapacak konumda olduğu için şiparişe göre hangisi olacağına kendisi karar verecektir. Makinelerde uzun süren değişiklik programlarına esneklik ve integratif yapılardan dolayı gerek kalmayacaktır. Bu yöntemle hem müşterinin spesifik istemlerine yanıt verilmiş olacak, hem de küçük-büyük volüm farklılığı kalkarak, makine verimliliği artacaktır.
 
4- İnovatif İş Modelleri: Değişik akıllı sistemlerin birbirleri ile bağ kurması neticesinde oluşacak yeni akıl, yeni hizmet ve iş modelleri yaratacaktır. Objelerde toplanacak farklı datalar yine değişik ağlarda yeni modellerin üretilmesine olanak sağlayacaktır.
 
5- Yeni Çalışma Süresi-Şekli/ Zamanlaması: Yeni akıllı asistan sistemleri çalışanlara yeni olanaklar sunacaktır. Çalışma süreleri daha esnek ve belli bir lokasyondan bağımsız hale gelebilecektir. Demografik gelişmelere göre batı toplumlarında yaşlı insan sayısı artarken bunların iş yaşam sürelerinin bu rahatlıkta daha da uzayabileceği düşünülmektedir. Endüstri 4.0 çalışmaları Almanya’da resmi olarak 2011 yılında başlamasına rağmen bu konuda bir hayli mesafe kat edilmiştir. Ama sorunlu alanlar da tabii ki mevcuttur. Örneğin, bu süreçte yeni standartların nasıl oluşacağı, sistemlerin hukuki güvencesi, işyeri güvenlik kurallarının nasıl belirleneceği üzerine ayrı platformlarda tartışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Yanıtlanması gereken bir başka soru da, bu yeni sürece makine alt tedarikçilerinin nasıl entegre olacağıdır. Türkiye’de tekil olarak bazı işletmelerimizin yabancı firmalarla Endüstri 4.0 yolunda bazı projeler geliştirdiklerini biliyoruz. Bu örneklerin ve uygulamaların sayıca artırılması zorunludur. 
Hatta bunun ötesinde ülkemizde, Endüstri 4.0 yolunda acilen bir roadmap oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Küresel gelişmelere uygun, adaptasyonlu bir makine devrimi Türkiye için de şarttır!
 
 
Yarınki yazımda Endüstri 4.0 ile ilgili detaylı bir yazı ile karşınızda olacağam.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!