Reklam
Reklam
Türkiye - İran Anlaşması
Tarık BEDEL

Türkiye - İran Anlaşması

Bu içerik 519 kez okundu.
Reklam

Türkiye-İran Arasıda Önemli Dönüm Noktası 28-29 Ocak'tır.
Bu tarih, Türkiye'nin Serbest Ticaret Anlaşmaları dışında taviz alış verişi yaptığı ilk anlaşma olma özelliği taşıyor.

Türkiye ile İran arasında 10 yıldır görüşmelerinin süregeldiği Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşmasının imzalandığı gündür.
Ekonomi Bakanlığından yapılan bu tarihte bir yazılı açıklama yapıldı.

 

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 28-29 Ocak 2014 tarihlerinde Tahran'a gerçekleştirdiği ziyarette, tercihli ticaret anlaşmasının iki ülke başbakanlarının katıldığı törende Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile İran Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanı Mohammad Reza Nematzadeh'in imzaladı.”

 

Peki bu anlaşmanın önemi ne idi. Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması ile Türkiye'nin bazı tarım ürünlerinde İran'a tarife indirimi vermesi, buna karşılık İran'ın sanayi ürününde Türkiye'ye tarife indirimi sağlaması kararlaştırıldı.

İran'ın, anlaşma ile Türkiye'ye tarife indirimi sağlayacağı ürünler arasında, temizlik ürünleri, ilaç, kozmetik, plastik malzemeler, orman ürünleri, tekstil, hazır giyim, ev tekstili, mobilya, çelik ürünleri, demir ve demirdışı metaller, buzdolabı, bulaşık makineleri gibi beyaz eşya ürünleri, klimalar ve elektrik-elektronik ürünleri gibi bir çok ürün yer alıyor.Türkiye'nin 2012 yılında söz konusu ürünlere yönelik ihracatı 38,9 milyar dolar olurken, bu rakam Türkiye'nin aynı yıl gerçekleştirdiği toplam ihracatın yüzde 25,5'ine denk geliyor.

 


Anlaşma kapsamında İran'ın Türkiye'ye tarife indirimi yapmayı kabul ettiği sanayi ürünlerinde 2012 yılında Türkiye'nin İran'a ihracatı ise yaklaşık 830 milyon dolar olarak gerçekleşirken anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile birlikte bu ürünlerde ihracatın 3 yıl sonunda iki katına çıkması bekleniyor.
Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşmasının önemli olmasının diğer bir sebebi ise Türkiye'nin Serbest Ticaret Anlaşmaları dışında taviz alış verişi yaptığı ilk anlaşma olma özelliği taşıyor.

 


Bu anlaşma sayesinde yeni dönemde, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere ivme kazandırılması, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi hedefleniyor. Anlaşma kapsamında bu iki ülke, birbirlerine sağladığı tavizleri daha da genişletmek üzere çalışmayı da taahhüt etti.

 

 

İran Sorumlusu
Tarık BEDEL

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!