Reklam
Reklam
Fas Ekonomisi
Gamze Gökdere

Fas Ekonomisi

Bu içerik 439 kez okundu.
Reklam

Fas , dünyanın en zengin fosfat rezervlerine sahip olan ülke olarak ekonomik yapısını koruyor. Ekonomik faaliyetleri  özellikle tarım, tarıma dayalı sanayi, ara mallar üreten sanayi, balıkçılık, el sanatları ve madencilik alanlarında yoğunlaşma göstermektedir. Fas'ta yağmura dayalı tarım, oldukça önemli bir yer tuttuğundan ekonomi yapısının durumu istenilen hızda gerçekleşememiştir. 

 

Ülkede, petrol başta olmak üzere doğal enerji kaynağı bulunmaması, fosfat dışında önemli bir maden zenginliğinin olmaması ve iş gücünün düşük olması ekonomik olarak büyümelerini geciktiren ve ekonomisi konusunda önemli rol oynayan etkenler arasındadır.

 

Kimya sanayisi ise ağırlıklı olarak, fosfatın işlenmesine dayalıdır. Fas, dünyadaki en büyük fosforik asit üreticisi ve ihracatçısıdır. Fas, son dönemlerde, Fransa, Belçika, Hindistan ve Pakistanlı ortaklar ile “ortak teşebbüs” oluşumuna gitmiştir. Ayrıca, ülkedeki ilaç sektörü hızlı bir büyüme göstermekte ve iç ihtiyacın yüzde 80’ini karşılamaktadır. Üretimin büyük bölümü iç pazarda tüketilmekte olup, küçük bir bölümü Libya, Fransa, Cezayir ve Tunus’a ihraç edilmektedir. 

 

Fas Yüksek Planlama Komisyonu tarafından 2015 yılını değerlendirildiği toplantıda, içinde bulunulan yıl için yüzde 4,8 lik bir büyüme tahmini beklendiği açıklanmıştır. Yüksek Planlama Komisyon Başkanı Ahmed Lahlimi Alami, düşük petrol fiyatları, tarımda beklenen olumlu gelişmeler ve düşük bütçe açığı sebepleri ile ekonominin 2015 yılı içinde olumlu bir seyir izlemesini beklediklerinden bahsetmişti.

 

2014 yılında büyümenin tarımda yaşanan  olumsuz gelişmelerden dolayı yüzde 2,6 düzeyinde kaldığını ancak hükümetin görevi devraldığından beri kamu harcamalarını azaltması, ayrıca benzin fiyatlarında verilen sübvansiyonların azaltılması gibi sebeplerle 2015 yılında ekonomi ile ilgili beklentilerin olumlu yönde değiştiğini ve yüksek büyüme beklediklerini vurguladı. 2011 yılında yaşanan olumsuz gelişmeleri tekrar yaşamamak adına bu seyrin önemli olduğundan da bahsedildi.

 

Afrika Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Donald Kaberuka tarafından yapılan açıklamada ise uluslararası alanda yaşanan krize rağmen Fas’ın ekonomik performansının tatmin edici düzeyde olduğu ve bunun korunabilmesinin Fas ekonomisini daha iyi yerlere taşıyacağı belirtti.

 
 
FAS ÜLKE SORUMLUSU
Gamze Gökdere
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!