Reklam
Reklam
escort istanbul
Orta Gelir Tuzağından Kurtulmak için İhracat
Emir Sarıcalı

Orta Gelir Tuzağından Kurtulmak için İhracat

Bu içerik 1475 kez okundu.
Reklam


Orta gelir tuzağı, bir ülkede
kişi başına düşen milli gelirin belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra, o seviyeden öteye gidememesi durumunu ifade eder. İlgili seviye, çok genel bir tanımla, ABD’deki kişi başına düşen milli gelirin yaklaşık yüde 20’si olarak belirtilebilir. Yani, günümüzde yaklaşık 10 bin USD, orta gelir tuzağı seviyesi olarak addedilebilir.


Orta gelir tuzağından çıkmak kolay bir iş değil, hatta birçok ülke, 50-60 yıldır orta gelir tuzağından çıkamamış durumda.
Türkiye, 1980’de dalgalı kur rejimine geçtikten sonra, 2008 yılında, kişi başına 10 bin USD’lık gelir seviyesine ulaştı. S
on 6 yıldır, ABD’deki kişi başına düşen gelir seviyesinin yüzde 20’si düzeyinde devam ediyor. Orta vadeli planlara bakıldığında ise bu seviyelerin devam edeceği öngörülebilir.

Hong Kong, Japonya, Güney Kore, Singapur gibi ülkeler gerekli dönüşümleri gerçekleştirerek orta gelir tuzağından çıkmayı başardılar.
Orta gelir tuzağından çıkabilen ülkelerin izlediği ortak stratejiler ve yaptıkları ortak hamleler var. Bu ülkelerin başarılarının özünde, toplam faktör verimliliğine odaklanmak yatıyor. Söz konusu ülkelerin attıkları adımlara bakıldığında, okullaşma oranının arttırılması ve yüksek teknoloji ürünlerinin ihracattaki payının arttırılması dikkat çekiyor.

Türkiye’de ortalama eğitim yılı 7,5 yıl seviyelerinde iken OECD ortalaması yaklaşık 12 yıl seviyesinde. Yüksekokul veya fakülte mezunlarının oranı, Türkiye’de yüzde 11 civarında iken, Avrupa’daki ortalama yüzde 37. Dolayısıyla, Türkiye’nin eğitim seviyesini arttırması kritik önem taşıyor.
Ancak, sadece eğitim yılındaki niceliksel artış yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda eğitim kalitesinin de iyileştirilmesi, niteliksel olarak geliştirilmesi gerekiyor.

Orta gelir tuzağını aşmak için, odaklanılması gereken diğer alan olan ihracatta da atılması gereken adımlar var.
Türkiye, halihazırda otomotiv, tekstil ve gıda ürünleri ağırlıklı ihracatı ile dünya ticaretinden yaklaşık yüzde 1 pay alıyor.  Bu pay, 2014 yılı itibarıyla 158 milyar USD’lik ihracat hacmine tekabül ediyor. Türkiye’nin 2023 yılında ulaşmayı hedeflediği ihracat hacmi 500 milyar USD, yani, dünya ticaretinin yüzde 1,5’i. Söz konusu hedefe ulaşabilmek için atılacak adımlar, ihracatın sadece hacmini değil, ihraç edilen ürünlerin niteliğini de dönüştürmeli. 

Bu amaçla, Arge yatırımları yapılarak teknoloji üretimine odaklanmak gerekiyor. Katma değeri yüksek bu ürünlerin üretimi ve ihracatı, Türkiye’nin 2023 için belirlemiş olduğu ihracat hedeflerine ulaşmasına yardımcı olurken, orta gelir tuzağının aşılması için de çok kritik bir rol oynayacaktır.

 

 

Emir Sarıcalı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!