Reklam
Reklam
escort istanbul
TEKNOLOJİ İLE HAYATIMIZA GİREN MAKİNELEŞME
Nesrin AY

TEKNOLOJİ İLE HAYATIMIZA GİREN MAKİNELEŞME

Bu içerik 1376 kez okundu.
Reklam

Türkiye ile Mısır arasındaki ticari işbirliği çerçevesinde, önem arz eden sektörler olarak başta makine sektörü olmak üzere, inşaat malzemeleri, mobilyalar, plastik, çeşitli yapı malzemeleridir. Daha sonra bu sektörleri; demir-çelik mamulleri, gıda, otomotiv ve yedek parçaları, hazır giyim, konfeksiyon, ambalaj malzemeleri ve doğal taşlar izler.

 

İki ülke arasında yaşanan siyasi krizin belli ölçüde düzelebilmesi için, karşılıklı işbirliği çerçevesinde ekonomik ilişkilere ağırlık verilmesi gerekir. Ayrıca Türkiye için Mısır Afrika’ya da açılan bir kapı olduğundan, özel bir önem taşımaktadır. İki ülkeye bu anlamda önemli görevler düşüyor. Tarihsel ve kültürel açıdan benzerlik göstermiş olduğumuz Mısır’la Türkiye’nin ekonomik ilişkileri ise her geçen yıl daha gelişmektedir. Yerli firmalarla girilecek ortaklıklar ve işbirlikleri ise Türk üreticilerine, Nil’in altındaki Afrika’ya götürecek olanaklar sunar. Türkiye ihracatçılar birliğinden aldığımız verilere göre, 2014 Aralık ayı, ihracatımızın en yüksek yaptığımız ülkelerden biri olmuştur.

 

Teknoloji ve ulaşımın gelişmesi ile doğru orantılı olarak iki ülke arasında gerçekleşen ihracatta Makineleşme ve Sanayileşme önemli yer almaktadır. Mısır’ın ithalat oranlarının başında ise zaten, önemli ölçüde makineler ve mekanik cihazlar gelmektedir. Dolayısıyla Mısır’ın makine sektörü daha çok ithalata dayamaktadır. Makina Sektörü, uygulamaya konulan reformlar ile üretimi arttırmak için yatırıma yönelten Mısır Ekonomisinde önemli bir yer kazanmış durumdadır. İlk olarak tekstil sektörü geliştiğinden dolayı tekstil makinaları önemli bir mal grubunda yer alır. İkincisi olarak Mısır’da gıda işleme sanayi de en eski üretim sektörleri arasında yer alır. Baktığımız zaman, Mısır’da makine imalat sektörüne özel bir teşvik sistemi bulunmamaktadır. Mısır gelişmekte olan bir ülke olarak, makine ithalatını daha çok yeni ve kullanılmış makine olarak karşılar. Türkiye, Mısır’ın makine ithalat ettiği ülkelerden biri olarak hızla gelişerek ilk sıralara yer almıştır.

 

 

Mısır Ülke Sorumlusu

Nesrin AY

 

 

 

    

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!