Reklam
Reklam
escort istanbul
Hazır Giyim Sektöründe Doymamış Bir Pazar
Yaprak Karakoç

Hazır Giyim Sektöründe Doymamış Bir Pazar

Bu içerik 1564 kez okundu.
Reklam

Türkiye’nin hazır giyim ihracat hacmi genişliyor. Yeni pazarlara yönelim sektördeki yerimizi ve önemimizi bu sektörde arttırıyor. Ülkemizin dünya ihracatındaki payının artmasındaki en büyük etkenlerden biri artan hazır giyim ihracatımız oldu.  2014 Ocak-Haziran döneminde ihracatı  %11,1 oranında artan otomotiv endüstrisinin ardından en fazla ihracat yapılan ikinci sektör hazır giyim sektörü olmuştur. Yine aynı aralıkta Türkiye’den 9,4 milyar dolar değerinde hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı yapıldı. Böylece Türkiye bu sektörde %3,4 pay ile dünyanın yedinci büyük hazır giyim ihracatçısı konumunda yer almayı başardı.

 

Hazır giyim sektöründeki önemli Pazar paylarımız

Sektör ihracatında ilk sırada 1 milyar 28 milyon 84 bin dolarlık dış satımla Almanya yer alıyor. İkinci sırada 540 milyon 672 bin dolarla İngiltere, İngiltere’yi takiben 382 milyon 554 bin dolarla İspanya, 303 milyon 323 bin dolarla Fransa ve 266 milyon 876 bin dolarla Hollanda bulunuyor.

 

Hazırgiyim ihracatında varolan doymamış bir pazar:

Pazar payının arttırılabilir olduğu bir pazardan bahsedeceğiz. Bu Pazar Afrika’nın en zengin ikinci ülkesi Cezayir. Cezayir Türkiye’nin Afrika’da hazır giyim sektöründe en fazla ihracat yaptığı ülkedir. Cezayir’de tekstil pazarının %55’ine Türk ürünleri hakim. Bu oranın arttırılabilir olması çok önemli bir nokta.

 

Cezayir pazarı ve sektörün sahip olduğu avantajlar

Bu pazarın avantajları nelerdir? Hızlı teslimat gerçekleşen tüm hizmetlerin akışını hızlandırarak bir avantaj sağlar. Zamanın kar demek olduğu günümüzde özellikle ihracatta 500 milyar dolarlık hedef içinde hız oldukça önemlidir. Cezayir’in ülkemize olan yakınlığıda bu nedenle avantaj oluşturuyor. İkinci bir avantaj sosyal ve idari bilgi birikimi. Cezayir’in ülkemize olan sosyal, kültürel benzerlik ve yakınlığı bu avantajlardan biridir. Türkiye’nin sahip olduğu diğer bir avantaj Cezayir piyasası tarafından talep edilen geniş ürün yelpazesi, tasarım kapasitesi. Firmalarımız bu avantajı kullanabilecek yeterlilik ve kalitede.

 

Peki pazarda en büyük rakibimiz kim

Bireysel alım gücünün yüksek olmaması nedeniyle uygun fiyatlı ürünlerin daha kolay alıcı bulduğu bu pazarda en büyük rakibimiz Çin. Çin ucuz hazır giyim ürünleriyle rakip olarak görünse de ülkemizdeki hazır giyim firmalarının daha kaliteli, dayanıklı ve ürün çeşitliliği bu piyasadaki rekabeti Türkiye lehine çeviriyor.

 

 Bu avantajlarımızın yanında bir de Türkiye Cezayir arasındaki ticareti geliştirmeye yönelik anlaşmalara da bir göz atmakta fayda var.

 Cezayir ile aramızdaki ticareti geliştirmek ve yatırımların artmasını sağlamak amacıyla “ Çifte vergilendirmeden kaçınma” ve “Karşılıklı yatırımların geliştirilmesi ve korunması”  anlaşmaları imzalanmıştır.

Karşılıklı çıkarı koruyan bu anlaşmalarda dikkate alındığında Türkiye’nin Cezayir hazır giyim ihracatındaki payının artma potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz.

 

Sonuç olarak, kaliteli, dayanıklı, aynı zamanda uygun fiyatlı ürünleri, ürün çeşitliliği, coğrafi ve kültürel yakınlık, ulusal çıkarlarımızı gözeten ikili ticaret anlaşmaları hazır giyim ihracatında Türkiye’yi avantajlı kılmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!