Reklam
Reklam
escort istanbul
Franchising
Betül Erbey

Franchising

Bu içerik 1989 kez okundu.
Reklam

Son zamalarda  her kelime moda tabiriyle ün kazanırken, paralel devlet,motto  vs. ben de moda tabiriyle franchise dediğimiz bayilik konusuna değinmek istiyorum. Bu arada vizyonumuz  franchise demişken onu da moda tabiriyle yorumlayıp kısaca Mottomuz: Franchise demek daha bütünleyici olacaktır.

19. YY'lın 3. çeyreğinin başlarında ABD'de ''General Motors,Coca-cola'' markalarında ortaya çıkan bu kelime; Türkiye'de 20.YY'lın sonlarına doğru McDonald’s, Pizza-Hut, Wendy’s gibi markaların TÜrkiye'ye Franchise vermesiyle baş gösteriyor. Marka satmak gibi birşey bu galiba şimdi ben bu sisteme hükümdarlık desem değil çünki tarafların birbirleriyle akrabalık ilişkisi yok (!) Franchise veren tarafa ''franchisor, franchiser''; alan tarafa ise ''franchisee'' deniyor. Bla bla bla yani biz konumuza gelelim, espiri bir yana, zira yeterince açıkladığımı düşünüyorum.

Şahsen Franchise verme taraftarıyım; Türk markalarının ihracat yapması dururken ortada nurtopu gibi bir cari açığımız varken üstelik. Köfteci Ramiz Avrupa'nın her yerinden yoğun talep alıyormuş, tabi biz Türk'üz hani, nazlanırız biraz. Ama fizibilite çalışmasını  iyi yapmış anlaşılan Köln'de karar kılmış. Saymadığım 31 firmamız var yurt dışına açılacak olan. Neyi bekliyoruz o zaman? Peki nedir bu Kobi'lerin sorunu ? Tahmin edersiniz ki dış pazarda yeterince tanınamama, finansal eksiklikler ve  hatalı stratejiler zincirleme reaksiyon gibi ilerliyor. 

 


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!