Reklam
Reklam
Komodite Olmadan Proaktif Düşünmeliyiz
Mert Öksüz

Komodite Olmadan Proaktif Düşünmeliyiz

Bu içerik 752 kez okundu.
Reklam

Eğer bir pazarda rekabet içinde olan şirketlerin ürünleri birbirinden farksız göründüğünde o pazar komodite olmuş denir.  Başka bir deyişle, rakipler zaman içinde birbirlerini kopyalarlar ve bir süre sonra müşterilerin gözünde ayırt edilemez olurlar. Dolayısıyla odak noktası müşteri kazanmak amacıyla fiyat olmaya başlar. Fiyat üzerinden yapılan rekabet neticesinde de genellikle sonuç rekabet avantajı kazanmaktan ziyade finansal kayıplar olarak ortaya çıkar.

Yani şunu diyebiliriz ki komoditeolmamalıyız komoditeysekte bir an önce farkımızı ortaya koymalıyız. Fiyattan uzaklaşarak. Fiyat rekabeti bize kısa vadede kazanç sağlar uzun vadede sonumuzu getirebilir.

Proaktif olmak, bir davranış özelliğidir. Olaylarda edilgen olup sonuçlardan ve başkalarından etkilenmek yerine olaylar olmadan önce olasılıkları düşünüp planlı bir şekilde harekete geçerek sonucu etkilemek, dolayısıyla başka insanların üzerinde etki sahibi olabilmek için benimsenmesi gereken bir alışkanlıktır.

Proaktif kelimesinin en tatmin edici tanımı, bilinçli veya bilinçsiz, sonu olumlu veya olumsuz olsun yeni koşullar oluşturmak ya da mevcut koşulların seyrini değiştirmek için inisiyatif kullanmaktır. Bu tanıma baktığımızda proaktif kelimesi hakkında, insanların genellikle çok yanlış bir bakış açısına sahip olduğu açıkça görülmektedir. Bu yanlış düşünce, proaktifliği sadece, istenmeyen bir sonuç ortaya çıktığında sorumluluğu kabul etmek olarak görmektir. Oysa proaktiflik, sadece geçmişte yapılan hatayı sahiplenmek değil, asıl olarak bu hatanın telafisi için bu hatanın oluşturduğu sonuçları olumluya çevirecek önlemler veya kararlar alarak harekete geçip istenmeyen sonucu olumluya çevirmektir.
Proaktif ihracatta ve ithalatta vb. yerlerde gelişen olaylarda başkalarından etkilenmek yerine olaylar olmadan önce olasılıkları düşünüp planlı bir şekilde hareket etmektir. Ani tepkilerden kaçınıp uzun vadeli düşünüp hareket etmektir. Gelişen olaylara ani reaksiyon göstermek yerine proaktif düşünmeliyiz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!