Reklam
Reklam
escort istanbul
Protokol = Başarı yeniden bir ülke kurmak; Turquality : Potansiyelini keşfet…
Murat Işık

Protokol = Başarı yeniden bir ülke kurmak; Turquality : Potansiyelini keşfet…

Bu içerik 1415 kez okundu.
Reklam

Protokol = Başarı yeniden bir ülke kurmak; Turquality : Potansiyelini keşfet…

Basit bir yaşamsal konu için bir çok madde ve düzenleme görürüz. Batı yada doğu demeden medeni ve başarılı ülkelerde durumlarda. Bir proje nedeni ile bir askeri kıyafet yönetmeliğinde de karşılaşmıştım kıyafet için 350 sayfalık bir yönetmelik. Yada kurum kimliği sırf bir şirketin logo kullanımı için 250 sayfalık bir protokol.

TV da izlediğiniz bir dizi sahnesinde dikkat ettiğinizde görürsünüz.  Suçluya haklarını okumanın, silah ile yürümenin, çelik yeleksiz hareket etmemek gerektiğini, fırtınada tahliye protokolünü. İşten çıkartılan adam için işten çıkarma görevlisinin olduğunu bilirsin. Tadilat yaparken en çok bina denetim elemanından korkarsın. Vergi vermediğin için hapis yatarsın. Yangın anında merdivenin ne tarafından ineceğin bellidir. Sadece dışarı açılan yangın kapısı vardır ve yanmazdır. Bir binaya girmenin çıkmanın bir eşya almanın vs vs…

Bizde ne mi olur. Darbeyi yapma girişiminde bulunan teröristlere karşı Meclise gelen Vekiller genel kurul salonuna girmek için anahtar bulamaz.  Görevli ve anahtar bulunduğunda ses ve elektrikler kapalıdır. Sığınak aranır. Anahtarı yoktur. Kapısında beklenir. Kapı açılır ve sığınak yoktur.
Aslında yanan yurtta müdürün ciğer paresi de yanmıştır. Konu Süleymancı yurdu, kader olmaktan önce sistem ve protokol eksikliğidir. Laikler ya da İslamcılar kavgasından çok sistemsizliktir mesele…

Her ikisinin de çözümü yada yergisi siyaset temellidir. Ama asıl olan sistemdir. Ben Turquality den bir marka çıkmayacağını bilen ve bunun gerekçesinin egemen kültürel değerlerin kurgusu ve iletişim dilinin sahipliğidir. Turqualityden bin yıllık sistemler çıkar. Yıkılmayan sistemler kurmayı bilen personeller ve insan kaynakları çıkar. Dahası kurum kimliği, etik kural, iş disiplini ne demek  onu anlayan bir özel sektör çıkar. Belki bunları öğrenince marka bile çıkar.

Amacımız doların ateşini söndürmek olmamalı. Çünkü şelalenin gürültüsü duyulduğunda kürek çekmeye çalışmanın bir önemi yoktur. Nehir sakin akarken almadığınız önlemlerin vakti geçmiştir.

Şimdi yapılması gereken bence her şeyi unutup, dalgalanmaların etkisinde savrulmadan 2023 yeniden başlangıç yılı kabul edilerek bugünden 2023 yılına kadar olan süreyi reorganizasyon süreci kabul ederek gelişmiş bir sistem modeli kurmalıyız. Bunun protokollerini yazmalı ve uygulamalıyız.

Çünkü analizi yapılmamış, endeksi ve evreleri belirlenmemiş, puanlaması olmayan, ceza ve ödülü belli olmayan kuralları konulmamış   bir süreç, olay, operasyon yönetilemez, başarılı olmaz. Bu yüzden işte tamda bu yüzden Turquality projesindeki firmalara verilen ilk ödül olan reorganizasyon ve kurum kitabı çok değerli.

 

Ne istiyorsanız onu hayal eden değil yöneten bir sisteminiz olsun…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!