Reklam
Reklam
Dünyada Sağlık Turizmi
Nilay Aldemir

Dünyada Sağlık Turizmi

Bu içerik 723 kez okundu.
Reklam

Dünyada Sağlık Turizmi

Sağlık turizminde her ülkenin uzmanlaştığı alanlar, kendini ispat ettiği bölümler, geçmişten gelen kendilerine has tedavi yöntemleri, bulunduğu coğrafi konum ve gelişmişlik düzeyi dünyada ki sağlık turizmi pastasından alacağı payı ortaya koymaktadır. Dünya da sağlık turizminde büyük gelişme sağlamış ve bu turizme ciddi ekonomik boyutlar kazandırmış ülkeleri Tayland, ABD, Singapur, Hindistan, Malezya, Almanya olarak ele almak mümkündür. Ulaşım ve teknolojinin her şeyi mümkün kıldığı dünya da geriye kalan tek şey ülkelerin sağlıkta kalite, uygunluk ve iyi hizmetle kendini ispat etmesidir. Bu ülkelerin sağlık turizminde yaptıkları ve durumlarını kısaca incelemek gerekmektedir. Büyüklük sırasına göre ülkeler ve kısa bilgiler aşağıdaki gibidir.

1. Tayland

Yapılan araştırmalara göre, Tayland sağlık turizminde listenin ilk sıralarında yer almaktadır. Her yıl rekor sayılabilecek sayıda, yaklaşık 1 milyon 200 bin kişi bu ülkeye sağlık hizmetlerinden yararlanmak için gitmektedir. Bu ülkenin çokça tercih edilmesindeki sebep olarak ucuz sağlık hizmeti sunması gösterilmektedir.

Sağlık turizminde iddialı ülkeler arasında yer alan Tayland, 1970’lerde cinsiyet değiştirme konusunda isim yapmış ve sonrasında estetik operasyonlar konusunda da uzmanlaşmaya başlamıştır. Kozmetik, organ nakli, ortopedi, diş, kardiyoloji ve cerrahi müdahaleler için çoğunlukla diğer Asya ülkelerinden hasta çekmektedir. Tayland, SPA, fizik tedavi ve mental tedaviler konusunda bölgedeki diğer ülkelerden daha ileri konumdadır. Medikal turizmin gelişmesinde devlet önemli bir rol oynamaktadır. Tıbbi eğitimlerini ve diplomalarını ABD ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerden alan Taylandlı doktorlar sağlık turistlerine İngilizce hizmet verme noktasında avantaj sağlamaktadırlar.

Ülkenin bu alanda hızla yükselmesinin arkasında tedavi maliyetlerinin düşük, sunulan tedavilerin kaliteli olması yatmaktadır. Gelen turistlerin ülkeleri incelendiğinde ilk sırayı Japonya dikkat çekmektedir. Daha sonra Amerika, Kanada, İngiltere ve Avustralya olarak sıralanabilir (1)., (2).

2. Amerika Birleşik Devletleri   

ABD sağlık hizmetleri konusunda en pahalı ülkelerden biri olarak kabul edilmektedir. Yine de her yıl 800 binden fazla insan sağlık hizmetlerinden yararlanmak için bu ülkeye gitmektedir. sex shop Tercih edilmesinin sebebi olarak kaliteli sağlık tesisleri ve profesyonel sağlık personeli gösterilmektedir.

Amerika’ya sağlık turisti kapsamında giden turistler kadar, Amerika’dan başka ülkelere turist olarak gidenlerin sayısı da oldukça fazladır. Ancak; tedavi ücretlerinin çok fazla olmasından dolayı, ülkeden çıkan döviz, ülkeye giren dövizden fazla olmamaktadır.

ABD’de sağlık turizmi gelirleri büyük artış göstermektedir. Hükümet hastane ve özel sektörün bu alandaki çalışmalarına büyük destek vermektedir. Personellerini iyi yetiştirmiş olması ve ileri teknoloji ile birleştirmesinden dolayı kalite bakımından oldukça üst seviyededir. Ayrıca iletişim ve bilişim teknolojilerinin gelişmiş olması sağlık işletmelerine ve acentelere ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Çok fazla SPA tesisine de ev sahipliği yapan Amerika, yıllık gelirlerinin bu turizm sayesinde yüksek artış gösterdiğini raporlamıştır.

ABD’de yaşanan ekonomik sıkıntılar daha uygun fiyatta tedavi sunan ülkelere gitmeyi teşvik etmektedir. Amerika’da yaşayan sigortasız kesim, bakım maliyetlerini Amerika’da karşılamakta zorluk çekmekte ve daha uygun fiyatta bakım sunan ülkeleri tercih etmektedirler (1), (2), (3).

3. Singapur

Dünyanın en iyi ve en gelişmiş kanser tanı ve tedavi hizmetlerini veren Singapur, her yıl binlerce turisti bu amaçla ağırlamaktadır.

Sağlık alanında oldukça ileri bir konumda olan Singapur’un sahip olduğu sağlık sistemi Asya’daki en iyi sistemlerden biridir. Singapur son yıllarda Endonezya, Malezya, Çin, Güney Asya ve Orta Doğu’dan büyük oranda sağlık turisti çekmektedir. Sağlık turizminin bir devlet politikası haline geldiği Singapur’da devlet ve özel hastanelerin sunduğu hizmetin kalitesi oldukça yüksektir. Özellikle hijyen alanında çok ileri olan Singapur’daki hastane ve sağlık kuruluşlarının birçoğu, uluslararası akreditasyon ve standardizasyon kurumları tarafından akredite edilmiştir. Bu özelliklerinden dolayı sadece komşu ülkelerden değil aynı zamanda ABD’den ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerinden de sağlık turistleri Singapur’u tercih etmektedir. Asya ülkelerindeki ve Türkiye’deki sağlık hizmet ücretleri Amerika ile karşılaştırıldığında bu ülkelerdeki fiyat avantajı daha iyi anlaşılabilmektedir.

Endonezya ve Malezya gibi komşu ülkelerin yanı sıra Birleşik Arap Emirliği, Suudi Arabistan, Yemen, Umman, Katar, Kuveyt, Bahreyn, Çin, Güney Asya ve Orta Doğu, ABD ve İngiltere gibi diğer Avrupa ülkelerinden de hastalar Singapur’u tercih etmekteler. Singapur sağlık sisteminde yüksek hizmetler sunmaktadır. Sağlık turizminde kanser ve kök hücre tedavilerinde ön planda bulunmaktadır. Singapur, daha sonraları girdiği bu pazarda hava alanlarına tıbbi turizm alternatifleri ile ilgili bilgi stantları yerleştirmiştir. Japon pazarının temel destinasyonudur (1), (2), (3).

Nilay Aldemir

Kaynakça: http://www.baka.org.tr/uploads/48947588121518SAGLiK-KATALOG-TURKCE-16MAYiS-3.pdf

http://www.saglik.gov.tr/SaglikTurizmi/dosya/1-93724/h/ozlem-karakis.pdf

http://www.saglik.gov.tr/SaglikTurizmi/dosya/1-93724/h/ozlem-karakis.pdf

 

vibratör   sex shop    sex shop   sex shop    sex shop   sinop otelleri   sinop otelleri

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!