Reklam
Reklam
Nijeryalılar plastik şişeler ve çamurla çevre dostu evler inşa ediyor
Sena KÖKSAL

Nijeryalılar plastik şişeler ve çamurla çevre dostu evler inşa ediyor

Bu içerik 464 kez okundu.
Reklam

Bu rengarenk evler kurşun, ateş ve depreme karşı dayanıklılar. Konforlu bir oda sıcaklığı da sunan evler karbon salımı yapmıyorlar ve enerjilerini güneş ve çöpten kazanılan metan gazıyla sağlıyorlar.Plastik heryerde. Doğrusu, çevremiz o kadar plastiğe boğulmuş durumda ki, araştırmalar 2050 yılına kadar gezegendeki tüm kuşların %99’unun bağırsaklarında plastiğe rastlanacağını öngörüyor.

İnsanları yalnızca daha az plastik kullanmaya ikna etmek yeterli değil. Plastiğin kullanılma amacı değiştirilmeli ve yeni kullanım alanlarıyla atık sahalarından uzaklaştırılmalı. Bilgilendirici veri grafiklerine, duygusal istatistikler ve geri dönüşüm programlarına rağmen, birçok ülke, özellikle Amerika Birleşik Devletleri, plastikleri özensizce atık sahalarına göndermeye devam ediyor.

Bu talihsiz gerçeklik, birçoklarını yaratıcılıklarını toplumun atık yan ürünleri üzerinde gösterme konusunda teşvik ediyor. Bazıları plastik atıkları harika heykellere dönüştürmek ve konuyla ilgili farkındalığı arttırmak için kullanırken bazıları da kullanım amacını tamamen değiştirerek çevre dostu evler inşa etmek için kullanıyor.

Nijerya’daki barınma sorunu o kadar kötü bir hal aldı ki, bu sıkıntının giderilmesi için 16 milyon daireye ihtiyaç var. Geleneksel evlerin yapımının maliyeti çok yüksek olduğu için yerel halk, iki sivil toplum örgütünün önerdiği plastik şişeden ev fikrini benimsemiş durumda.

Bu çözüm yalnızca ev yapma maliyetini düşürmüyor, ayrıca çevreye de faydalı.

Kaduna merkezli sivil toplum örgütü “Yenilenebilir Enerjiler Derneği” ve Londra merkezli “Africa Community Trust” örgütü tarafından oluşturulan proje hem evsizlik sorununa hem de çevreye yardımcı olma noktasında iki çözüm birden sunuyor. Atık sahalarında daha az plastik atık bulunmasını sağlamanın yanı sıra, evler sıfır karbon emisyonu üretecek şekilde tasarlanıyor.

Ek olarak ev, enerjisini tümüyle güneş panelleri ve insan ve hayvan atıklarının geri dönüşümüyle kazanılan metan gazı ile sağlıyor.Şişelerden iki odalı bir ev yapmak için, işçiler plastik şişeleri önce kumla dolduruyor ve şişeleri bir arada tutmak için çamur ve çimento kullanıyorlar. Bu külden yapılma bloklardan daha sağlam bir duvar oluşturuyor.

Hepsi bu değil: Bu rengarenk evler kurşun ve ateş geçirmez olduğu gibi depremlere karşı da dayanıklı. Ayrıca tüm sene boyunca komforlu bir oda sıcaklığı sağlıyor.Bu yapılar kum dolu şişelerin ağırlığı nedeniyle en fazla üç kata kadar çıkabiliyor ve tabi ki kullanılan şişelerin muhteşem çeşitliliği sayesinde her bir ev eşsiz ve aydınlık bir görünüm kazanıyor.

İki odalı bir evin tamamlanması için 14.000 şişe gerekiyor. Nijerya günde 3 milyon şişeyi çöpe atıyor. Açıkça görünüyor ki her bir bireyin bu evlerden yapabilmesi için yeniden değerlendirilebilecek pek çok şişe bulunuyor.En azından Nijerya günde 130 milyon şişeyi çöpe atan Amerika Birleşik Devletleri kadar savurgan değil. ABD’de çöpe atılan toplamda yıllık 47 milyar şişenin yaklaşık %80’i atık sahalarına gidiyor.

Eğer ABD bu şişeleri Nijerya gibi yerlerde ev yapmak için kullansaydı, günde 9.257 ev yapılabilirdi. Bu da yıllık yaklaşık 3,4 milyon eve tekabül ediyor. Sokaklarda yaşayan 3,5 milyon kişi göz önüne alındığında, bu çözüm evsizlik sorununa bir çare olabilir mi?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!