Reklam
Reklam
escort istanbul

İran meselesi çıkmaza girdi...

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları devreye sokması Avrupa Birliği içinde çatırdamalara neden oldu. AB’nin koruma planlarına rağmen çok sayıda Avrupalı firma İran’dan çekildiklerini açıkladı. İran ise yaptırımlara karşın ithalata devam etmeleri konusunda AB ülkelerini ikna turunda...

İran meselesi çıkmaza girdi...
İran meselesi çıkmaza girdi... admin
Bu içerik 1575 kez okundu.
Reklam

ABD’nin ekonomik yaptırımlarını devreye sokmasının ardından hem İran hem de nükleer anlaşmanın devamından yana olan Avrupa Birliği zora girdi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran’dan petrol alan ve aynı zamanda nükleer anlaşmanın da tarafı olan Avrupalı ülkelerle tek tek görüşerek, “ABD yaptırımlarına aldırmadan ithalata devam etmeleri” yönünde telkinlerde bulunduğunu söyledi.

Zarif, “İran Gazetesi”ne verdiği mülakatta, ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesi sonrasında anlaşmanın tarafı olan Avrupa ülkelerinin, bu mutabakatın korunması konusunda Tahran’ın beklentilerine uygun bir noktada olmadığını ancak doğru yolda olduklarını ifade etti. Avrupa’nın, ABD yaptırımlarına rağmen İran Merkez Bankası’nın Avrupa bankalarıyla işlemlerini kolaylaştırma konusunda da çabalarını sürdürdüğünü anlatan Zarif, “Avrupa’nın yaptırımlara karşı çıkması ABD’yi yalnızlığa itti” dedi.

ABD’nin 5 Kasım’da İran petrolüne yaptırım getirerek bu ülkenin petrol ihracatını sıfıra indirmeyi hedeflediğinin hatırlatılması üzerine Zarif, “Amerikalılar bu olgunluktan uzak ve imkansız hayalleri akıllarında tutmak istiyorlarsa, kesinlikle bunun sonuçlarından da haberdar olmalılar. ‘İran petrol ihraç edemezken diğerleri ihraç edecek.’ Elbette böyle bir durumun ortaya çıkması neredeyse imkansız” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesini çektiği nükleer anlaşma çerçevesinde askıya alınan İran yaptırımlarının ilk bölümünü önceki gün yeniden uygulamaya başlamış, “İran’la iş yapan ülkelerin ABD ile iş yapamayacağını” söylemişti. ABD’nin yaptırımlarına tepki gösteren Avrupa Birliği ise, Avrupalı firmaları, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarından koruyabilmek amacıyla “Engelleme Mevzuatı”nın güncellenerek yürürlüğe girdiğini duyurmuştu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de AB’nin nükleer anlaşmaya bağlı kalan İran ile ticaretin artırılmasını teşvik ettiğini açıklamıştı. Mevzuat sayesinde Avrupa Birliği üzerinde yerleşik olan firmalar ABD’nin uyguladığı yaptırımlardan muaf oluyor. AB Komisyonu, bu konuda yabancı mahkemelerce verilecek cezaları tanımayacağını duyurdu. Ancak AB’den gelen bu koruyucu açıklamalara karşın çok sayıda Avrupalı şirket ABD’nin yaptırımlarına uyacaklarını açıkladı. Birçok Avrupalı dev, İran’daki operasyonlarını durduracaklarını açıkladı. Bu durum, İran’ın ABD’nin tutumundan etkilenmemesi için büyük çaba gösteren AB’yi bir çıkmaza soktu.

Öte yandan dün Almanya Ekonomi Bakanlığı, İran’ın Almanya’daki bankalarda bulunan 300 milyon euro parasını çekmesine izin verileceği yönündeki haberleri yalanladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, durumun incelendiği ve henüz bir karara varılmadığı belirtildi. ABD’nin, bu olasılığa şiddetle karşı çıktığı biliniyor. “Die Zeit” gazetesi, paranın çekilmesine izin verilmesi durumunda, ABD’nin Alman Merkez Bankası’nı yaptırım uygulamakla tehdit ettiği iddiasına yer verdi.

#ihracat #ithalat #ekonomibakanllığı #İgeme #muratışık #ABD #İran #Gateoftec #goldatlantic
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!