Reklam
Reklam
escort istanbul

İhracatçıların gözü Japonya anlaşmasında .!!

İhracatçılar, yıl sonunda Japonya ile imzalanması beklenen STA ile ihracatın önünün açılmasını bekliyor. Japonya’da gıda etkinliği düzenleyen AKİB, Hong Kong başta olmak üzere 1 yıl içinde Asya ülkelerine Türk ürünlerini tanıtacak.

İhracatçıların gözü Japonya anlaşmasında .!!
İhracatçıların gözü Japonya anlaşmasında .!! admin
Bu içerik 252 kez okundu.
Reklam
 
İhracatçılar için önemli pazarlardan biri olan Japonya ile serbest ticaret anlaşmasında son safhaya gelindi. 2 yıl süren müzakereler sonunda ihracatçılar, anlaşmanın yıl sonunda imzalanmasını bekliyor. Tüm ürün gruplarını kapsayacak anlaşmada, gümrük vergilerinin sıfırlanması planlanıyor. Bu durumda AB ülkeleri ile rekabet edeceklerini düşünen ihracatçılar, ihracatta tüm sektörlerin sıçrama yapacağına inanıyor.
 
Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Musa Demir, dünya ticaretinden aldığımız payın binde 89 olduğunu hatırlatarak, Japonya’dan aldığımız payın ise 10 binde 5 olduğunu, dolayısıyla Japonya’ya ihracatı artırmak gerektiğine dikkat çekti. Demir, “Bu pazarlara odaklanmamız lazım. G7 ülkelerine ihracatı artırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.
 
Akdeniz İhracatçı Birlikleri de Japonya pazarına yönelerek, Ticaret Bakanlığı himayesinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi desteğiyle Türk Gıda Ürünleri Festivali düzenledi. AKİB, Japonya’dan sonra Hong Kong başta olmak üzere, 1 yıl içinde Singapur, Endonezya, Malezya, Avustralya gibi ülkelerde etkinlikler düzenleyecek. AKİB Başkanı Alican Yamanyılmaz, “Mitsui, Mitsubishi, Aeon gibi milyar dolarlık firmalar ürünlerimize yoğun ilgi gösterdi. Buraya girerseniz tüm pazarlara girmiş oluyorsunuz. Çünkü çok titiz ve disiplinliler. Bir firma buraya girerse 3 kuşak iş yapar” dedi.
 
Dakik Japonlar ikili görüşmeler için erkenden yerini aldılar
Alican Yamanyılmaz, Türkiye’nin Japonya’ya ihracatının 416 milyon dolar, gıdanın payının ise 114 milyon dolar olduğunu söyledi. Yapılan ithalatın ise 4.7 milyar dolar olduğunu kaydeden Yamanyılmaz, şöyle devam etti: “İhracatımızı 2 yılda 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. 2017 kasım ayında aynı etkinliği İsrail’de yaptık. İsrail’deki ihracat artışı 2 kat oldu. STA imzalandığında diğer sektörlerin de etkisini hızla göreceğiz. 27 Türk firması, Japonya’nın önde gelen 44 gıda firması ile 300’e yakın ikili ticari görüşme yaptı ve Japon firmalar çok erken saatte gelerek ilgilerini gösterdiler.”
#japon #igeme #ihracat #ithalat #muratışık #goldatlantic #ticaret #ekonomibakanlığı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!