Reklam
Reklam
escort istanbul

Atölyelerden fabrikalara uzanan başarı hikayesi.(ÇAYKUR).!!!

Üretimine bir atölyeyle başlayan ve ilk fabrikasını 1947’de kuran Çaykur, bugün Artvin’den Giresun’a 46 fabrikayla yolculuğuna devam ediyor. 3 bin alım noktası ve 12 bin çalışana ulaştıklarını söyleyen Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, “Önümüzdeki yıl Fındıklı’daki fabrikamızın açılışıyla 47 yaş çay fabrikamız olacak.50’yi aşkın ülkeye çay ihrac ediyoruz” dedi. Büyük başarı.!!!!

Atölyelerden fabrikalara uzanan başarı hikayesi.(ÇAYKUR).!!!
Atölyelerden fabrikalara uzanan başarı hikayesi.(ÇAYKUR).!!! admin
Bu içerik 223 kez okundu.
Reklam
lk çay fabrikasını 16 Temmuz 1947'de kuran Çaykur, bugün 46 fabrika ve 12 bin çalışan ile büyümeye devam ediyor. İlk çay üretimini bir atölyede 1938'de aldığı 135 kilogram yaş çaya karşılık 30 kilogram kuru çay üreterek gerçekleştiren Çaykur'un Rize merkeze bağlı Fener Mahallesi'nde kurulan ve günlük 60 ton kapasiteyle çalışan Merkez Çay Fabrikası'nı, Pazar Kirazlık Çay Fabrikası izledi. Çay tarım alanları ve yaş çay yaprağı üretiminin artmasıyla fabrika sayısını artıran kurum, bugün Artvin'den Giresun'a kadar 46 fabrikayla faaliyetini sürdürüyor.
 
12 BİN ÇALIŞANA ULAŞTIK
İlk üç fabrikalarının önemine dikkat çeken Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, geçmişte az olduğu için yaş çayın elle toplandığını, küçük sepetlerle alım yerlerine getirildiğini anlattı. Alim, çay dikim alanları ve buna bağlı olarak yaş çayın artmasıyla fabrika ve alım yerlerinin arttığını kaydetti. Bugün itibarıyla 46 çay fabrikasıyla üretime devam ettiklerine dikkat çeken Alim, "Çaykur, bir atölyeden 46 fabrikaya, 3 bin alım yerine ve 15-50 çalışandan 12 bin çalışana ulaştı. Önümüzdeki yıl Fındıklı'daki fabrikamızın açılışıyla 47 yaş çay fabrikamız olacak. Günlük 9 bin ton kapasite ile yaş çay alımlarımıza devam ediyoruz. Alımlarımız Giresun Tirebolu'dan Artvin Borçka'ya kadar devam ediyor" dedi.
 
BİZİM OLMAZSA OLMAZIMIZ ÇAYKUR
Çaykur'un ürün çeşitliliğinin fazla olduğuna işaret eden Alim, "100 civarında çeşitli çaylarımız var. Bunların başında Rize Turist, Altınbaş, Filiz, Tirkayi, Çayçiceği ve yeşil çaylarımız geliyor. Beyaz çayımız da var. Daha çok bu gruplar satılıyor. İstendiği takdirde çeşit çay yapabiliyoruz" diye konuştu. Çaykur'un büyük bir marka olduğunu vurgulayan Alim, şunları kaydetti: Çayımızın dünyada tanınırlığı var. Kalite açısından Çaykur çayının önünde bir çay yok. Dünyadaki diğer çayların da önündedir. Diğer ülkelerde yetişen çaylarda ilaçlama ve haşereyle mücadele yapılıyor. Bizim çayımızın üzerine kar yağıyor. Sadece kimyasal gübre kullanıyor, onun da bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Çayımız organik. Hiçbir ilaçlama yapmıyoruz. Tertemiz. Kalite ve sağlık açısından dünyada bir numara. Türkiye'de ve Doğu Karadeniz'de Çaykur olmazsa çay olacağını düşünmüyorum. Çaykur, olmazsa olmazımızdır."
 
50’den fazla ülkeye ihracat
Genel Müdür Yardımcısı Yuzuf Ziya Alim, Türk çayının birçok ülkede tanıtıldığını belirtti. Alim “50-60 ülkeye çay ihracatı yapılıyor. Olması gereken miktarlarda yaş çay yurt dışına satamıyoruz. Bizim çay, fiyat açısından bakıldığı zaman diğer çaylardan biraz daha pahalı. En kaliteli ve sağlıklı çay bizim çayımız. Yurt dışındaki diğer çaylar daha ucuz. Ucuz olunca da o piyasaya girmek zor oluyor. Hedefimiz kaliteden ödün vermeden Çaykur’un daha ileriye yürüyebileceği bir yapıya kavuşturulması. Kalitemizi de daha yukarılara çıkarabilmek” dedi.
#Çaykur #başarıhikayesi #igeme #çay #kardeniz #muratışık #goldatlantic #gateoftec
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!