Reklam
Reklam
escort istanbul

Bal ihracatta % 77 arttı.!

Bal ihracatını miktar bazında yüzde 64, değer bazında yüzde 77 artıran Türkiye, 33 ülkeye 3 bin 706 ton bal sattı. Türk balını en çok tercih eden Almanya, ABD ve Suudi Arabistan oldu.

Bal ihracatta % 77 arttı.!
Bal ihracatta % 77 arttı.! admin
Bu içerik 186 kez okundu.
Reklam
DOĞU  Karadeniz  İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerine göre, Türkiye’den yılın ilk yarısında 33 ülkeye 3 bin 706 ton bal ihraç edildi. Söz konusu ihracat karşılığında 15 milyon 95 bin 885  dolar  gelir elde eden Türkiye, ihracatını geçen yılın aynı dönemine oranla miktar bazında yüzde 64, değer bazında yüzde 77 artırdı.
 
Bu dönemde 7 milyon 94 bin 33 dolar lık ihracatla  Almanya  1’inci, 3 milyon 448 bin 468 dolarlık ihracatla  ABD  2’nci ve 936 bin 298 dolarlık ihracatla Suudi  Arabistan  3’üncü oldu.
 
Doğu Karadeniz’den Ocak-Haziran döneminde 3 ülkeye ( Suudi Arabistan , Birleşik Arap Emirlikleri, Katar) 146 bin 120 dolar karşılığında 22 ton bal ihraç edildi. Bölgeden yapılan ihracatta  Suudi Arabistan  ilk sırada yer aldı. Bal ihracatının ülke çeşitliliği açısından da iyi bir konumda olduğunu ifade eden DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, en fazla artışın  İspanya  ve Umman’a yapılan ihracatta yaşandığını aktardı. Kalyoncu, bölgenin kestane balı ile yayla çiçek balına yoğun ilgi gösterildiğini vurguladı. Kalyoncu, “Katma değerli ve marka bilinirliği ön planda olan ürün oluşturulduğu takdirde ihracat daha da üst noktalara ulaşacaktır” diye konuştu.
#sudiarabistan #igeme #ihracat #ithalat #muratışık #bal #goldatlantic #gateoftec
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!