Reklam
Reklam

Özel okul teşvik başvurusu ne zaman yapılacak?

Özel okul teşvik başvurusu için velilerin beklentisi devam ediyor. Evlatlarının eğitim hayatını özel okulda sürdürmek isteyen veliler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın her yıl vermeye başladığı eğitim ve öğretim desteğinin ne zaman başvuruya açılacağını araştırmaya başladı. Peki, özel okul teşvik başvurusu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ne zaman alınmaya başlanacak? İşte, teşvik için araştırmalarına başlayan vatandaşlar için başvuru detayları.

Özel okul teşvik başvurusu ne zaman yapılacak?
Özel okul teşvik başvurusu ne zaman yapılacak? admin
Bu içerik 188 kez okundu.
Reklam
Geçtiğimiz yıl ‘Özel Okullarda Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Verilecek Eğitim ve Öğretim Desteği Uygulama Kılavuzu’ ağustos ayında açıklanmıştı. Bu yıl da kılavuzun aynı zaman diliminde açıklanacağı tahmin ediliyor.
 
ÖZEL OKUL YERLEŞTİRME İŞLEMİ NASIL YAPILACAK?
 
Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencilerin yerleştirme işlemlerinde, yerleştirme puanları her sınıf seviyesinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.
 
Sınıf seviyelerinin her birine okulun destek kontenjanının yüzde 25’i kadar öğrenci yerleştirilir. Her sınıf seviyesine bina kontenjanının yüzde 25’inden fazla öğrenci yerleşemeyecektir.
 
Temel liselerde 9, 10 ve 11’inci sınıf seviyesinin her birine, okulun eğitim ve öğretim desteği kontenjanının yüzde 20'si kadar; 12’nci sınıf seviyesine ise okulun destek kontenjanının yüzde 40'ı kadar öğrenci yerleştirilecektir.
 
Bina kontenjanlarının boş kalan bölümlerine, özel okulu dışarıdan tercih eden öğrenciler ve özel okula kayıtlı olan öğrencilerden en yüksek puana göre öğrenciler yerleştirilecek olup, okulun bina kontenjanının dolması halinde ilgili özel okula kayıtlı öğrencilerden puan üstünlüğüne göre yerleştirme işlemi yapılacaktır.
 
Öğrencilerin tercihleri sonucunda ilgili özel okul için iki yerleştirme puanı ilan edilecektir. Yerleştirmede oluşan en düşük puanlar; kurum dışından yerleşen öğrenci ile okulun kayıtlı öğrencisinin en düşük puanları olacaktır.
 
Okulların eğitim ve öğretim destekli kontenjanlarının üzerinde destek kapsamında yerleştirme işlemi yapılmayacaktır.
 
Ek Yerleştirme işlemi için ayrıca tercih alınmayacak olup ilk tercihlere göre okulların boş kalan kontenjanlarına yukarıdaki esaslar doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır.
#özelokul #igeme #ihracat #ithalat #teşvik #millieğitimbakanlığı #muratışık
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!