Reklam
Reklam
escort istanbul

Türkiye, Hollanda'ya ağaç ihraç etti

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Dündar, sektörün Hollanda'ya ağaç ihraç edecek kapasiteye ulaştığını, buna karşın belediyelerin peyzaj çalışmalarında ithal ürünleri tercih etmeyi sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye, Hollanda'ya ağaç ihraç etti
Türkiye, Hollanda'ya ağaç ihraç etti
Bu içerik 1015 kez okundu.
Reklam

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar, sektörün 2017 yılı performansına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türkiye'nin; Türkmenistan, Gürcistan, Azerbaycan ve Irak gibi ülkelere süs bitkileri ihraç ettiğini belirten Dündar, "Bu yıl Hollanda'ya Türkiye genelinde ağaç ihracatı yapıldı ve Yalova'dan da İtalya'ya çalı grubundan ihracat yapan firmalarımız oldu. Bu tabii sektörümüz, birliğimiz açısından gurur kaynağı bir gösterge" dedi.

Dündar, son yıllarda süs bitkileri ihracatının, söz konusu ülkelerdeki ekonomik daralmalar nedeniyle bir miktar azaldığını dile getirerek, şöyle devam etti: "2016 yılı ihracat rakamımız 82 milyon dolar, süs bitkileri sektörü olarak. 2017 yılı için henüz rakamlar ulaşmış değil. Sanıyorum ona yakın rakamlarda ihracat olacaktır. Bu artarak da devam edebilirdi fakat etrafımızdaki coğrafyada yaşanan olumsuzluklar, dolaylı olarak ticareti de etkiliyor"

Türkiye'nin, üretim kapasitesi olarak Avrupa'daki birçok ülkeyle eşit durumda olduğunu ifade eden Dündar, "Bizim artık daha nitelikli, kaliteli ve ürün çeşitliliğini sağlayacak bir üretim gamı oluşturmamız gerekiyor. Sektörümüz, çeşitlilik ve kalitedeki boşluğu ithalatla dolduruyor. İthalatla gelen ürünleri de artık biz kendimiz üretelim. Bunu yapabilecek kapasitedeyiz. Hollanda'ya ağaç ihraç ediyor olmamız, İtalya'ya çalı gurubu bitkiler ihraç ediyor olmamız bunun en net göstergesidir" diye konuştu.

Belediyelere çağrı

Dündar, süs bitkisi ithalat rakamlarına işaret ederek, "2016 yılında 87 milyon dolar civarında süs bitkileri ithalatı yapıldı. Belediyelerden peyzaj çalışmalarında yerli üretimi tercih etmeleri yönünde talebimiz var. Mümkün olduğunca yerli ürünlerimizi değerlendirelim ki sektörümüzü bu anlamda teşvik etmiş olalım" ifadelerini kullandı.

Kaynak:www.dunya.com

igeme ihracatı geliştirme merkezi Murat IŞIK Rıdvan CÖMERT dış ticaret ihracat export ithalat import istanbul türiye turkey kobi üretim istihdam girişim imalat sanayi endüstri ekonomi finans ticaret paza
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!