Reklam
Reklam
escort istanbul

'Türkiye'de herkesin ihracat düşünmesi gerekiyor'

İGEME Genel Müdürü Işık, İşletmecilerin markalarını dünya pazarına açmasına ilişkin, "Türkiye'deki herkes bugün her ne iş yapıyorsa dünyaya satmayı düşünmelidir." dedi.

'Türkiye'de herkesin ihracat düşünmesi gerekiyor'
'Türkiye'de herkesin ihracat düşünmesi gerekiyor'
Bu içerik 1028 kez okundu.
Reklam

İhracatı Geliştirme Merkezi (İGEME) Genel Müdürü Murat Işık, Türkiye'deki KOBİ'lerin ve genç girişimcilerin hazırladıkları markaları dünyaya tanıtmaları için ihracat yapması gerektiğini belirterek, "Türkiye'deki herkes bugün her ne iş yapıyorsa dünyaya satmayı düşünmelidir." dedi.

Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de ihracatın en önemli konu olduğunu söyledi.

Geçen yılki büyüme rakamlarının istikrarlı bir artışla devam ettiğini anlatan Işık, bu yıl da artışı süren ihracatın 150 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirtti. 

Bakanlığımız, bu konudaki teşviklerle çalışmaları destekliyor

Işık, Türkiye'de ihracatın artırılması ve işletmecilerin markalarını dünya pazarına açması için birçok çalışmanın yapıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Hem Cumhurbaşkanımız hem Ekonomi Bakanlığımız, sürekli bu konudaki teşviklerle bu çalışmaları destekliyor. Başbakanımız da her gün bir ülkeye ziyarette bulunuyor, orada da ihracat konuşuluyor. Şu an Türkiye'nin ana gündemi ihracat olmalı, biz tamamen ihracat ve ekonomi konuşmalıyız. Bununla ilgili bir çok destek, program ve teşvik var. Burada özellikle üniversitelerin bu konuda daha çok çalışması gerekiyor. Yerelde bu işi daha çok yapmamız lazım, 'Neden Düzce'nin, İzmit'in, Ankara'nın, İstanbul'un ihracat hedefinin 2-3 katı olmuyor?' bunu tartışmamız lazım."

"Siz malınızı satın diye devlet her konuda teşvik veriyor"

Türkiye'deki iş adamları ve girişimcilerin, yurt dışına açılabilmeleri için birçok destek programının Ekonomi Bakanlığı bünyesinde desteği olduğunu kaydeden Işık, şunları söyledi:

"Siz malınızı satın diye devlet her konuda teşvik veriyor. Bununla ilgili de artık sistem eskisinden daha hızlı ilerliyor. Burada ya iş adamlarımız bu teşvikleri bilmiyor, ya da bu prosedürleri takip etme konusunda yavaş davranıyor. Bu alanda da yapılacak çok iş var. Ekonomi Bakanlığı da bizler de il il dolaşıp bu konuda bilgilendirme yapıyoruz. İş adamlarımızın bu konuya biraz daha dahil olması ve ihracatı geliştirmek için, kendi vizyonlarını geliştirmeleri için bu fırsatları kullanmaları lazım."

Işık, Türkiye'nin ürününü satmak için gece gündüz çalışmaya hazır bürokratlarının olduğuna işaret ederek, "Burada mesele asıl bizlerde. Biz Düzce'de, İstanbul'da, Ankara, İzmir ya da Ardahan'da işletme olarak ihracat vizyonuna sahip miyiz? Bunu yapmak için istek ve bilgimiz var mı? Eğer bunları yaparsak 500 milyar dolar hedefi yakalanabilir bir sayıdır. Türkiye'deki herkes bugün her ne iş yapıyorsa dünyaya satmayı düşünmelidir." ifadesini kullandı.

Kaynak:http://aa.com.tr

igeme ihracatı geliştirme merkezi Murat IŞIK Rıdvan CÖMERT Ekonomi Bakanlığı dünya pazar dış ticaret foreign trade ihracat export ithalat import istanbul izmit anlara düzce türkiye turkey kobi üretim prod
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!