Reklam
Reklam
escort istanbul

TÜBİTAK Destekleri Yenileniyor!

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin GÖK, Mimar ve Mühendisler Grubu’nun(MMG) 06-07 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlediği Ar-Ge İnovasyon Zirvesi’nde TÜBİTAK destekleri ile ilgili sürpriz bir açıklama yaptı. 2018 itibari ile TEYDEB desteklerinin yapısı değişiyor…

TÜBİTAK Destekleri Yenileniyor!
TÜBİTAK Destekleri Yenileniyor!
Bu içerik 1366 kez okundu.
Reklam

Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yılmaz Tuna’nın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak katılan TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Şahin GÖK TÜBİTAK desteklerinin yapısının değişeceğini açıkladı. Yaklaşık bir yıldır bu sistem üzerine çalıştıklarını aktaran Mehmet Şahin GÖK, Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesinde ilk defa açıkladığı bu yeni sistemi ortaya çıkarırken hem özel sektörden, hem kurumsal hafızadan hem de diğer ülkelerde Ar-Ge ve inovasyona yönelik destek veren devlet kurumlarının hafızasından faydalandıklarını söyledi.

Yeni sistemde kurumun verdiği desteklerin hepsini tek çatı altında topladıklarını ve artık toplamda daha anlaşılır bir dille yazılan 7 mevzuat ile yönetileceğini söyledi. Tek çatı altında toplanacak olan desteklerin yeni adı Sanayi Destekleri(SADE) olacak ve bu da kendi arasında Yerel ve Tematik olarak ikiye ayrılacak. Yerel destekler yıl boyu açık çağrılar olacak, Tematik destekler ise stratejik sektörler için dönem dönem çağrıya çıkacak.

Hali hazırda olan sistemde en çok şikayet edilen konular, proje başvuru sahiplerinin  başvuru sonrası değerlendirme sürecinde bilgilendirilmemesi ve sadece proje değerlendirme sonucunun bildirilmesiydi. 2018 itibari ile değerlendirme sürecinde de yenilik olacağını aktaran Mehmet Ş. GÖK, artık değerlendirme sürecinde hakem heyetinin ilk kontrolünden geçen projelerin belirlenen eksiklikleri firmalara bildirilecek ve firmadan dönüş yapılması istenecek. Bu şekilde yapılacak değerlendirme ile projenin daha çabuk ve eksiksiz bir şekilde onay alması bekleniyor.

Güncel değerlendirme sisteminde yapılan değişiklerden biri de değerlendirme kriterlerinin artırılması oluyor. Eski sistemle 3 olan değerlendirme kriteri 81 olacak. Projenin onaylanması eskisi gibi çok iyi, iyi ya da geçersiz olarak değil 81 kriter üzerinden puanlama şeklinde yapılacak ve belli bir puan barajını aşacak olan projeler destek kapsamına alınacak.

Mehmet Ş. GÖK’ün açıkladığı belki de en önemli değişiklik, değerlendirme sürecine özel sektörün dahil edilmesi. Ar-Ge ve inovasyonun en büyük risklerinden biri, ortaya çıkan ürünün ticari değerinin olup olmayacağıdır. Proje değerlendirme sürecine ortaya konmak istenen ürün grubunun alıcılarına danışılacak ve ar-ge ve inovasyon sonucunda ortaya çıkacak olan ürünün ticari değerinin olup olmayacağı daha değerlendirme aşamasında belli olacak.

Yeni sistemde yapılan değişiklerde özel sektöre çok fazla başvurulduğu yapılan değişiklerden belli oluyor. Belki de şu ana kadar destek faydalanıcılarının en çok dahil edildiği destek sistemi TÜBİTAK’ın hazırladığı bu sistem olacak.

Özel sektörün katkısı bu kadarla da sınırlı kalmıyor. Sanayi Destekleri altında verilecek Tematik Desteklerde de özel sektörün tecrübesine başvurulacak. Tematik desteklerde yapılacak değişikliklerden biri de Alan Uzmanları yetiştirilmesi. TÜBİTAK uzmanları Türkiye’nin stratejik gördüğü sektörler üzerine uzmanlaşacak ve bir sektör için çağrı açılacağı zaman konuyla ilgili Alan Uzmanına ve bu sektörde öncü firmalara danışılacak.

Açıklamalara göre yeni destek sistemi bir çok değişiklik içermekte ve ayakları yere daha sağlam basan, daha etkin, çözüm odaklı, faydalanıcıların daha fazla dahil edildiği ve fikir alındığı bir sistem olarak karşımıza çıkacak. 

Adem Ayhan YILDIZ

Adem Ayhan Yıldız TÜBİTAK TEYDEB Sanayi Destekleri Ar-Ge İnovasyon
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Manisada Üzüm erken hasat edildi ! Tescilli erken üzümler.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!
Teşvik bilgilendirmeleri tam gaz devam ediyor.!